Finalistii Melodifestivalen 2017

melloallaartister

Ca in fiecare an, toata lumea este cu ochii pe Suedia in aceasta perioada a anului pentru ca se anunta finalistii selectiei nationale Melodifestivalen. Suedia a castigat de 6 ori Eurovisionul, si este una dintre cele mai de succes tari in competitie. Din line-ul pentru 2017 nu lipsesc nume mari ale Eurovisionului: Loreen ( castigatoare in 2012 la Baku) si Charlotte Perelli ( castigatoare in 1999 la Ierusalim ). Iata defasurarea selectiei nationale de la anul pentru Suedia:

4.02.2016- Semifinala 1 – Gothenburg:

  1. Adrijana – Amare (Martin Tjärnberg, Adrijana Krasniqi)
  2. Boris René – Her kiss (Tim Larsson, Tobias Lundgren)
  3. Nano – Hold on (Nano Omar, Gino Yonan, Ayak, Carl Rydén, Christoffer Belaieff, Rikard de Bruin, David Francis Jackson)
  4. Charlotte Perrelli – Mitt liv (Charlotte Perrelli, Lars Hägglund)
  5. Dinah Nah – One more night (Thomas G:son, Jimmy Jansson, Dinah Nah, dr alban)
  6. De Vet Du – Road trip (Johan Gunterberg, Christopher Martland)
  7. Ace Wilder – Wild child (Peter Boström, Thomas G:son, Ace Wilder)

11.02.2016 – Semifinala 2 – Malmo:

  1. Mariette – A million years (Thomas G:son, Johanna Jansson, Peter Boström, Mariette Hansson, Jenny Hansson)
  2. Benjamin Ingrosso – Good loovin’ (Benjamin Ingrosso, Louis Schoorl, Matt Pardon)
  3. Dismissed – Hearts align (Ola Salo, Peter Kvint)
  4. Roger Pontare – Himmel och hav (Thomas G:son, Alexzandra Wickman)
  5. Lisa Ajax – I don’t give a (Ola Svensson, Linnea Deb, Joy Deb, Anton Hård af Segerstad)
  6. Etzia – Up (Johnny Sanchez, Hanif Sabzevari, Simon Gribbe, Erica Haylett)
  7. Allyawan – Vart haru varit (Masse Salazar, Samuel Nazari)

18.02.2016 – Semifinala 3 – Vaxjo:

  1. Owe Thörnqvist – Boogieman blues (Owe Thörnqvist)
  2. Bella & Filippa – Crucified (Peter Hägerås, Mats Frisell, Jakob Stadell, Filippa Frisell, Isabella Snihs)
  3. The Fooo Conspiracy – Gotta thing (Robert ”Mutt” Lange, Tony Nilsson)
  4. Jasmine Kara – Gravity (Anderz Wrethov, Jasmine Kara)
  5. Robin Bengtsson – I can’t go on (David Kreuger, Hamed ”K-One” Pirouzpanah, Robin Stjernberg)
  6. Anton Hagman – Kiss you goodbye (Christian Fast, Tim Schou, Henrik Nordenback)
  7. Krista Siegfrids – Snurra min jord (Krista Siegfrids, Gustaf Svenungsson, Magnus Wallin, Gabriel Alares)

25.02.2016 – Semifinala 4 – Skelleftea:

  1. Wiktoria – As I lay me down (Justin Forrest, Jonas Wallin, Lauren Dyson)
  2. Les Gordons – Bound to fall (Jonatan Renström, Albert Björliden, Andreas Persson, Carl Ragnemyr, David Runebjörk, Jimmy Jansson)
  3. Sara Varga & Juha Mulari – Du får inte ändra på mig (Sara Varga, Lars Hägglund)
  4. Jon Henrik Fjällgren feat. Aninia – En värld full av strider (Jon Henrik Fjällgren, Sara Biglert, Christian Schneider, Andreas Hedlund)
  5. Axel Schylström – När ingen ser (Behshad Ashnai, Axel Schylström, David Strääf)
  6. Alice Svensson – Running with lions (Anderz Wrethov, Andreas ”Stone” Johansson, Denniz Jamm, Alice Svensson)
  7. Loreen – Statements (Anton Hård af Segerstad, Joy Deb, Linnea Deb, Loreen)

source: eurovision.tv / photo : SVT

Ionut Demetriad for escromania.com

 

Leave a Reply